Ekonomi

Fitch: ABD’nin ekonomik büyümesi hızlandı

Fitch’ten yapılan açıklamada, tahvil getirilerindeki artışın, merkez bankalarından politika faiz oranlarının zirvelere yaklaştığı yönündeki sinyallere ve uygulanan parasal sıkılaştırmanın artık kredi büyümesi üzerinde baskı oluşturmaya başladığına dair açık delillere rağmen gerçekleştiği vurgulandı.

Açıklamada, ABD’nin üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 oranında büyüdüğüne dikkat çekilerek, bu oranın Fitch’in Eylül ayı Küresel Ekonomik Görünüm tahminlerinden daha hızlı olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, hanehalkı harcanabilir gelirindeki düşüşe rağmen tüketici harcamalarının hızlandığı, kamu harcamaları ve stok birikiminin de büyümeye önemli katkı sağladığı belirtildi.

Açıklamada, Çin’in ekonomik büyümesinin Küresel Ekonomik Görünüm raporunda beklentileri aştığı, gayrimenkul faaliyetlerindeki keskin düşüşe rağmen tüketici harcamalarındaki toparlanmanın üçüncü çeyrekte bir miktar ivme kazandığı belirtildi.

Açıklamada, küresel imalat faaliyetlerindeki belirgin zayıflığa dikkat çekilerek, imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksinin özellikle Avrupa’da 50 eşik değerinin altında kaldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu