Teknoloji

Tarihi Ay’a iniş yeterli olmadı: Hindistan artık Güneş’e gitmeye hazırlanıyor

geçen hafta aya tarihi inişleri Kutlamalar devam ederken Hindistan, bu hafta sonu Güneş’i incelemeye yönelik ilk misyonunu başlatmaya hazırlanıyor. Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), güneş sondasını 2 Eylül Cumartesi günü Bengal Körfezi kıyı şeridindeki Sriharikota adasında bulunan Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden fırlatmayı planladığını duyurdu.

Görevin amacına ulaşması yaklaşık dört ay sürecek: Güneş-Dünya sisteminin Lagrangian noktası L1, Dünya’dan 1,5 milyon kilometre uzakta. Bu, Güneş gözlemleri yapmak için ideal bir konumdur.

Aditya-L1 olarak bilinen güneş gözlemevi Kromosfer ve korona gibi Güneş’in üst atmosferinin farklı katmanları hakkında veri toplamakla görevlendirilecek. Bu aynı zamanda koronal kütle püskürmeleri ve patlamaların yanı sıra Dünya üzerinde etkisi olabilecek diğer uzay havası faktörlerinin incelenmesini de içerecektir.

Güneş aktivitesi aynı zamanda gece gökyüzündeki hoş kutup ışığı aktivitesinden de sorumludur, ancak aynı zamanda Dünya’nın çok ihtiyaç duyulan telekomünikasyon uydularını da bozma potansiyeline sahiptir; bu nedenle bu fenomeni inceleme ihtiyacı acildir. Görev, Dünya’nın sıkıntılarının ötesinde, kozmosun başka yerlerindeki diğer yıldızlar hakkında daha fazla bilgi edinmeyi amaçlıyor.

ISRO şu sıralar biraz aktif. 23 Ağustos’ta Chandrayaan-3 adlı misyon Ay’ın yüzeyine ulaşarak, Ay’a başarıyla yumuşak iniş yaptıktan sonra Sovyetler Birliği, ABD ve Çin’in ardından Hindistan’ı da getirdi. dördüncü ülke yaptı . Bu başarı aynı zamanda onları Ay’ın Güney Kutbu’na ayak basan ilk ülke haline getirdi. Unutmayalım ki Hindistan, 2014 yılında Mars yörüngesine araç yerleştiren ilk Asya ülkesiydi.

Bu başarıların her biriyle Hindistan, büyük bir uzay ülkesi olmak için gerekenlere sahip olduğunu kanıtladı.

akkisla-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu