Haber

Norveç’te Hans Fırtınası’ndan sonra aşırı şiddetli yağış uyarısı

Norveçli yetkililer, Kuzey Avrupa’yı etkisi altına alan Hans Fırtınası’nın ardından ülkede beklenen “aşırı şiddetli yağışlar” konusunda vatandaşları uyardı.

Norveç Su Kaynakları ve Enerji Müdürlüğü yaptığı açıklamada, yağışların “çok ciddi sonuçlara ve hasara neden olabileceğini”, sel ve erozyonun binalara ve altyapıya zarar vermesinin beklendiğini söyledi.

Ülkenin güneyinde etkili olması beklenen “aşırı şiddetli yağışlara” karşı uyarıda bulunan yetkililer, bölgede gereksiz trafikten kaçınılması gerektiğine dikkat çekti.

Yetkililer, ülkenin güneyinde şiddetli yağmur, toprak kayması ve ani sel nedeniyle doğal afet alarmını en üst seviyede tutarak başkent Oslo’daki çalışanları da çalışmalarına “uzaktan çalışma” ile devam etmeye davet etti.

Fırtına nedeniyle şimdiye kadar en az 119 kişinin tahliye edildiğini açıklayan Norveç polisi, yolların kapatılabileceğini, bazı bölgelerde elektrik, telefon sinyali ve internetin belirli aralıklarla kesilebileceğini duyurdu.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, durumun önemli olduğunu belirterek, bölgede şu ana kadar meydana gelen sel ve tahribatların devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu