Haber

Alman basınından ‘seçim’ yorumu: Erdoğan’ın sonu mu geldi?

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri yaklaşırken dünya basınında seçimin olası sonuçları tartışılmaya devam ediyor.

Almanya’da Bild gazetesi, Nadja Eswad imzasıyla yayınladığı haberinde, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’a atıfta bulunarak, “Türkiye’de seçim öncesi durum darmadağın. Erdoğan, geldi mi? son?” söz konusu.

‘ERDOĞAN NEFES KESİYOR’

Erdoğan’ın sert bir şekilde sürdürdüğü tek başına iktidarının 20 yıl sonra çöküp çökmediğini soran Eswad, “Türkiye iki hafta sonra seçime gidiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (69) ise nefes nefese görünüyor” dedi.

Erdoğan’ın sağlık durumuna ve açıklanan gastroenterit nedeniyle iptal edilen seçim programlarına değinilen haberde, Erdoğan’ın kalp krizi geçirdiği tezlerinin Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun tarafından yalanlandığı hatırlatıldı.

‘Türkiye EKONOMİK DÜŞÜŞÜN EN İYİSİNDE’

Bild’e konuşan gazeteci Eren Güvercin, “Erdoğan’ın hem siyasi hem de sağlık açısından bozuk olduğunu” belirterek, Erdoğan’ın karizmasının ve telaffuz gücünün “zayıfladığını” sözlerine ekledi. Erdoğan’ın vücut dilinden sıkılmayan Viyana Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Yavuz Köse, Erdoğan’ın yorgunluk belirtileri gösterdiğini kaydetti.

Erdoğan’ın rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimleri kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu ve Erdoğan’ın anket sonuçlarının “her zamankinden daha kötü” olduğunu kaydeden gazete, Türk lirasının da hiç olmadığı kadar zayıf olduğuna dikkat çekti. Bild’e konuşan Sosyal Demokrat Partili (SPD) Macit Karaahmetoğlu, “Cumhurbaşkanı birçok insanı hayal kırıklığına uğrattı. Türkiye ekonomik olarak çöküşün eşiğinde.

‘SİYASETTE DİN ARACINDA RAHATLAR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidarda yaptığı ihlallere, 6 Şubat depremi sonrası yardımlarda yaşananlara, yolsuzluk tezlerine ve ekonomik krize dikkat çeken gazete, özellikle gençlerin durumunun kötüye gittiğini bildirdi.

Haberde kadın seçmenler arasında Erdoğan’a desteğin düştüğü, dindar birçok vatandaşın dinin siyasette kullanılmasından rahatsız olduğu yorumu yer aldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu